Poštenje djelatnika kojim se Društvo ponosilo narušeno je 1984. godine. Na 63. godišnjoj skupštini prvi put u povijesti Društva skupštinari su raspravljali o nesavjesnom poslovanju radnice stručne službe. Sve prethodne odbornike i radnike stručne službe krasila je skromnost, poštenje i čestitost u realizaciji povjerenim poslova i zadataka. U ovom slučaju radnica je otuđila, tokom 1981. i 1982. godine, znatan dio društvenih sredstava. Skupštinari su cio slučaj osudili i zahtijevali da se otuđena sredstva zakonskim putem vrate, a radnica primjereno kazni.
Prva pravila Društvo davne 1921.g. napravljena su po uzoru na Pravila Pogrebnog društva sv. Ante iz Mostara. Pravila su se dostavljala na saglasnost nadležnim ministarstvima. Pravila su bila precizna i rigorozna. Tako se u prvim pravilima predviđa mogućnost brisanja člana bez prava na ponovno učlanjivanje: zbog napuštanja žene, konkubinata (divljeg braka) i si. Pravila našeg društva veoma brzo su postala oslonac pri izradi pravila u pogrebnim društvima Sarajeva, Zenice, Tuzle, Fojnice, Banja Luke, Travnika, Doboja i dr. S pomenutim društvima već tada se razvijala suradnja u međusobnim posjetama skupštinama, gdje se posebno ističe suradnja sa Srpskim pravoslavnim društvom sv. Marko u Sarajevu. Naši odbornici su na pozive obavezno prisustvovali i krsnoj slavi sv. Marka.
Od samog osnivanja Društvo je članovima priznavalo troškove kompletne sahrane, pa čak i troškove korištenja automobila za svećenike i članove uže obitelji. Do 1930. godine automobil se mnogo koristio samo na užem području grada, a od 1930. odobren je prevoz, kako se navodi u zapisnicima, i za sela kao što su: Hrasno, Pofalići, Vraća, Dolac Kolonija. Odbornicima koji su dolazili na sjednice iz Novog Sarajeva već 1933. godine priznavali su se troškovi prevoza tramvajem. Odbornici su redovno odlazili na zabave koje je organizirao »Trebević«, a za kupovinu karata postojala su namjenska sredstva. Hrvatsko pjevačko društvo “Trebević” utemeljeno 1894. godine i od utemeljenja do kraja II. svjetskog rata djelovalo je kao samostalno društvo.
Nikada Društvo nije dobilo državno priznanje ni od jedne države u kojoj je egzistiralo iako je njegova društvena uloga bila ogromna. Društvo je samo sebe kandidiralo ali bez uspjeha :
55. skupština donijela je odluku da se Društvo kandidira za dodjelu Odlikovanja bratstva i jedinstva. Obrazloženje: od osnivanja do ove skupštine Društvo je izvršilo preko 9.000 sahrana, odazvalo se svim apelima društveno-političkih organizacija i zajednica da dobrovoljnim prilozima učestvuje u rješavanju problema kao što su pomoć nastradalim od zemljotresa u Skoplju i Bosanskoj Krajini, izgradnji željezničkih pruga i puteva, pomoći humanitarnim organizacijama kao što je Crveni križ, pomoći svom siromašnom i bolesnom članstvu i si.
Na 60. godišnjoj skupštini odbornici su predložili da se u povodu jubileja 60 godina djelovanja Društva, Društvo predloži za dodjelu Šestoaprilske nagrade grada Sarajeva. U obrazloženju stoji da 60 godina rada na rješavanju socijalnih pitanja potpuno opravdava dati prijedlog.
Sve su to bili bezuspješni pokušaji jer je država reagirala ignorantski i nikada zasluženo priznanje u bilo kojem obliku nije dodijeljeno Društvu.
Najbolja ilustracija jačanja Društva početkom 30 – tih godina je odobrena narudžba od Hrvatske tiskare u Sarajevu 5.000 komada članskih karata.
Velika inflacija je uništavala financijsko poslovanje Društva krajem 80-tih godina. Mjesečna članarina je bila 100.000,00 din.
Izvod iz Zapisnika sa sjednice Izvršnog odbora održane dana 28.12.1989.g.
U pojedinim momentima Društvo je na računu imalo i preko 1 milijarde din. Za jednu sahranu preko POKOP-a Društvo je svojim članovima priznavalo iznos : 7.750.000,00 din.
Malo je udruženja, organizacija, udruga i drugih oblika organiziranja koje su kroz povijest promijenile 8 – osam državnih tvorevina kojima je Društvo moralo dati na uvid svoj Statut a one su odobravale rad svojim rješenjima.
Sve države koje pamti Društvo imaju jednu zajedničku karakteristiku : potpuni ignorantski odnos prema radu i društvenoj ulozi Društva i humanitarnom radu njegovih članova. Država je, posebno u razdoblju 1945 – 1990.g. samo komplicirala i otežavala rad birokratskim potezima jer se plašila ideološkog zastranjivanja i nacionalizma..., a činjenica da je Društvo sahranilo 15.860 svojih vjernih članova u razdoblju 1921-2015 na načelima solidarnosti i uzajamne potpore. Da Društvo nije na sebe preuzelo ovu plemenitu zadaću, veliki dio ovih sahrana bi društvena zajednica morala sahraniti o trošku države jer se radi o ljudima koji su bez obitelji i siromašni.